Tuesday, July 21, 2015

Too long in Thailand?

Nejsem v Thajsku zase tak dlouho (1 měsíc) a bohužel se ani tolik nepotkáváme s thajci nebo někým, kdo by nám vysvětlil jejich kulturu. Tady je ale můj typický oblíbený příspěvek, "too long in...." :) Aspoň některé věcí po měsíci chápu:
(převzato z: too long)
  1. You look four ways before crossing a one-way street.
  2. You put salt and chili on your fruits.
  3. You think a polo shirt and jeans are formal attire.
  4. You go out for dinner at the local 7-11.
  5. You go to the 7-11 in your pajamas.
  6. You have a transvestite friend.
  7. You have a Thai nickname.
  8. You put ice in red wine and beer.
  9. You consider you mobile phone a fashion accessory.
  10. You drive cars with bare feet.
  11. You wear sweatshirts despite the steaming hot weather.
  12. You realize that ALL your problems are caused by Thai girls or cranky ATMs.
  13. All your tee-shirts are emblazoned with the name of some beer.
  14. Shaking somebody’s hand feels weird.
  15. You are deeply concerned when your favorite rice dish goes up in price by $0.15 to $0.60.
  16. You can ride a motorcycle with 10 grocery bags, a bookshelf and a hot pizza box strapped to it.
  17. You think The Pizza Company is a chic hangout serving good food.
  18. You have a pinky fingernail an inch long.
  19. You start to dislike farangs.
  20. You keep a roll of toilet paper on your dinner table, but not in the bathroom.
  21. You look forward to going to the local karaoke with your mates.
  22. The floor becomes your preferred dining table.
  23. You laugh your head off at jokes you can’t understand.
  24. You are disappointed when there are no jelly balls in your beverage.
  25. You describe anyone who has ever lived within a two-kilometer radius of you as “my brother”.
A ještě jedna lahůdka o "farangovi" tedy bílém člověku :) - farang (klikněte)
 

Dlouhé uši, dlouhý život

95% thajců vyznává Buddhismus. Zbytek náboženství v zemi tvoří asi 4% muslimů a 1% křesťanů.









Tady je jen několik málo bodům kterých jsme si všimli:

- Thajci doufají, že dary mnichům a peněžní dary chrámům jim pomůžou v jejich příštím životě. 
- V thajské kultuře přetrvává plno věcí z původního animismu a hinduismu. Například mytologie, symbolika, duchové apod. Velmi oblíbené jsou i amulety. 
- Thajci věří, že každý by měl být aspoň na chvíli mnichem. Většinou to dělají mezi školou a prací, respektive školou a svatbou. Zajistí tak zásluhy zemřelým a sobě do budoucích životů. 
- Mnichy jsme ale běžně potkávaly s mobily, v jídelních řetězcích anebo na nákupech... dodržování všech tradic se tedy dost liší.
- Existují i mnišské jeptišky, ty ale nejsou vnímány na stejné úrovni jako mniši - spíše takové tety na uklízení, protože neměly kam jít
- Thajci mají v domech vysoké rámy kolem dveří, protože věří, že duchové se pohybují po zemi (a taky, aby neutekly děti :)
- Dále mají v pokojích "zdi" proti duchům, prostě takové velké pláty z (asi) kovu, aby tam duchové neprošly
- Taky věří, že čím delší má člověk uši, tím déle žije.
- Pro duchy tvoří domečky jako omluvu za budovy postavené na území duchů
- Když vejdete do chrámu, většinou zapálíte vonnou tyčinku, svíčku, někdy se i kropí vodou, a pak nahlas nebo potichu, a za vedení mnicha nebo sami odříkávají různé modlitby.
Kropící se thajci, už si nepamatuju, jaký to mělo důvod
Prvky animismu a hinduismu jsou všude
Modliitba v chrámu

část chrámu

modlitební místo v parku

Nemocniční zahrady a chytří studenti

"Asijský styl" nemocnice je pro mě souhrnný název pro všechny nemocnice s nějakým "otevřeným prostranstvím". Stejně jako v Indonésii tedy procházíte z jednoho oddělení/místa na druhé "venkovními" uličkami uprostřed nemocnice a kolem jsou krásně upravené zahrady, ptáci, kočky, psi a ještěrky :) Pro lepší vyobrazení tady máte fotky.



Už v Turecku mě bavily všudypřítomné "nemocniční" kočky, tady jsou pro změnu často toulaví psi. Prostě se procházejí po nemocnici...úplně dovnitř na oddělení se většinou sice nedostanou. Thajský hygienický plán :) - spolu s jídlem, které přivážejí na pohotovost je to lahůdka. (To jsme tak jednou diskutovali o pacientovi a najednou ucítili vůni thajských pochoutek vedle... na druhou stranu asi nějak jíst musí i na pohotovosti, že :)


Jinak jsou ale nemocnice velmi pěkné. V jedné větší a snad trochu více moderní se teď léčí sám thajský král. 

Jsme na oddělení Pohotovosti (tedy oddělení, které v ČR/SK normálně nefunguje - alespoň ne takto). Případy jsou tu rozdělené podle klasického "triage" rozdělení. Na "naši" pohotovost se dostanou pouze nejvážnější případy - č. 1 a 2. 

Nejčastěji je to septický nebo jiný šok. Pohotovost je propojená s trauma sekcí, překvapivě jsme zatím žádné velké trauma neviděli... jen popáleniny, kousnutí psem, a zlomeniny. Tedy alespoň přes den od 8-12 a 14-16, kdy se nacházíme na oddělení. 

Říkat tady, že už jsme skončily a jsme "doktorky" je tady pro nás spíše ostuda - vzhledem k tomu, jak pokročilí jsou tady studenti. Už od 4. ročníku pravidelně stážují v nemocnicích a aktivně pracují s pacienty. Na rozdíl od nás tedy umí přijmout pacienta, objednat mu potřebné testy, poslat na potřebné vyšetření, udělat většinu praktický zákroků typu cévkování, odběr krve, ekg, echo, thorakocentéza a další.... toto všechno dělají studenti 5.-6. ročníků. Když už jsme tedy nuceny jim říct, že jsme už skončili, trvá jim pochopit, že my skoro NIC z toho neumíme. Kdyby mi přijel pacient se septickým šokem, asi raději někoho zavolám :). No, sad story naše školství. Protože "to nás přece naučí praxe", tak proč se tím zabývat ve škole a neučit se raději milión zbytečných detailů konkrétních přednášek konkrétních profesorů...


Asi nejvíce se mi líbí zdejší knihovna, v které je asi "milión" zahraniční literatury, takže se tu můžeme v klidu učit na pohodlných židlích, v "učebních boxech" a s kavárnou pod námi :)

Každopádně jak studenti, tak doktoři jsou tady nápomocní. Většinou nám všechno překládají, odpovídají na naše otázky, a kdybychom to uměli, nechali by nás dělat i praktické věci :). Zatím jsme se ale naučily alespoň základ echa, tudíž už nemusíme tupě koukat na obrazovku a nechápat :). A možná přijde řada i na ostatní věci. Obědová pauza je více než dostačující, jsme tedy maximálně spokojeny. Byly nám dokonce poskytnuty přednášky s presentation cases, které byly v angličtině jen kvůli nám. 

Tak teď si už jenom natrénovat čtení ekg :D

Monday, July 20, 2015

Bangkok Experience

Je spousta dalších věcí, které jsme se o Bangkoku a Thajsku dozvěděli.
Tady je několik málo bodů, které mě zaujaly :)

Dráha Skytrain-u
Skytrain ("nadzemní dráha" neboli BTS): super čisté, extrémně klimatizované, rychlé. Vlaky skytrain jsou postavené na vyvýšené trati, kterou tvoří asi přes 20 zastávek. Co mě fascinuje, jsou thajci, kteří se na zastávce postaví do řady a čekají tak na skytrain. Jakože do úplně nádherné řady. Dobrovolně. :) Je to strašně zvláštní, protože například v jídelnách tvoří spíše houfy a bez problémů se předbíhají. BTS mimochodem není zrovna nejlevnější.
Motorový (větší) tuk-tuk

Tuk-tuk: takové malé "vozidlo", většinou motorka s přidělaným sedátkem pro lidi...anebo větší motorový "tuktuk" jakoby malý náklaďáček :) No raději dávám fotku.

Dále mají thajci i podzemní metro, "MRT" a lodní dopravu.



2. Královská rodina:

Děti ve škole kreslí Princeznu
Thajský král Bhumibol Adulyadej [bhú-mí-pon a-dun-ja-dét] má přes 80 let a momentálně je v nemocnici Siriraj, protože je nemocný. Je to nejdéle vládnoucí král světa. Momentálně tedy převzal korunní povinnosti jeho syn, právoplatný dědic. V Thajsku se ale šušká, zda náhodou nebude nástupkyni trůnu princezna, která je zde extrémně oblíbená. Najdete ji snad na každém rohu, stejně tak i portréty apod. královské rodiny. Byli jsme také na výstavě, která byla princezně věnovaná. Na většině obrazů byla vyobrazena s notýskem, jak si zapisuje poznámky o životě poddaných na cestách, která absolvovala se svým otcem. Kritika krále a monarchie je trestným činem (jako ve většině zemí s monarchií). Narozeniny krále jsou uznávány jako Den Otců :) 

3. "Zachování tváře" a sanuk: 
Studenti, kteří si nacvičili fascinující číslo
na Indian Year party - trvalo jim to asi 6 měsíců 
V podstatě to znamená, že Thajci se v rámci všeobecného dobra vyhýbají jakýmkoliv konfrontačním názorům a nedávají najevo hněv. Sami to tady zažíváme často: v nemocnici na vás nikdo nekřičí, když nic nevíte; každý vám všechno odkývá, i když vám vůbec nerozumí; taxikář vás přijme, i když neví, kde má jet; každý se usmívá přikyvuje až je to někdy iritující, protože by prostě bylo lehčí říct, že neví nebo nerozumí, co po nich chcete. I komunikace s thajskou IFMSA byla podobná.

Naučili jsme se vyžadovat od nich přesné a jasné informace a několikrát se na ně ptát v jednoduchých větách - protože kolikrát prostě přislíbili a odkývali kde co, ale dále se nic nedělo :). Jinak ale zbožňují "zábavu" - "sanuk" a jsou pro každou organizovanou srandu - i to jsme si ověřili, zorganizovali celý velký festival pro prváky na univerzitě ("Indian year", prakticky největší a jediná párty roku na Chulalonghorn University), stále vidíme někoho sportovat, chodit na tanec na intráku nebo do parku na hromadný aerobik, fotit apod. (Už to ale moc neplatí pro naši IFMSA, kteří toho moc neorganizují :) 

4. Chrámy ("wat")
Prá poom
Budhistických chrámů je všude plno. Malé "buddhistické kapličky" jsou i v parcích nebo uprostřed rušných měst. U každé budovy také stojí malé "domečky zbožnosti - prá poom" jako oběti duchům, kteří žili na půdě, kde je vystavěna budova. To pochází z původního animismu, který tady byl před buddhismem. Na tyto "domečky" nikdy nemá padat stín a stále se tam nosí nové "oběti" - kytky, voda, rýže aj. drobnosti.

Hanuman - výjev z Ramajány
Buddhu si nesmíte odvézt přes hranice (tedy platí zákaz odvozu sošek apod.), je nevhodné si Buddhu nechat vytetovat apod. nerespektovat. Chrámové malby většinou slouží vzdělávání - najdete tady anatomii, geografii, Buddhův život a výjevy z thajské verze Ramajány apod.


5. Generace obchodních center
Thajci nemají rádi teplo. Ani ho dobře nesnášejí. Chodí s malými ručníčky a kdykoliv můžou, jdou někam, kde je klimatizace. Nechápou turisty, kteří vydrží na slunci obdivovat chrámy. Mají problém přejít 50 neklimatizovaných metrů mezi jednotlivými obchodními centry. Asi i proto, že mají teplo celoročně jsou prostě milovníci "[móllů]"- obchodních center. Mají tu obrovská centra, levné centra, extrémně drahé...pointa je, aby byly co největší a co nejvíce klimatizované.
Lumpini park v noci

Bangkok

Část obchodního centra

(zdroj: freytagberndt průvodce)

Výlet do Kanchanaburi

Město Kanchanaburi se stalo naším dalším výletním cílem se svými asi 50 000 obyvateli. Jeden z důvodů proč tady jezdí turisté je neblaze proslulý most přes řeku Kwai a dále pak dostupnost národního parku Erawan s vodopády, jeskyněmi, opičkami apod. Město je hlavně plné barů přizpůsobených turistům, a překvapivě velkým množstvím Australanů, Holanďanů a Angličanů posedávajících v barech. Jako většina malých městeček ve světě vydělává i Kanchanaburi převážně na turistech..










Pohled směrem na Myanmar (asi 100 km?)


Most přes řeku Kwai je poněkud kontroverzní památkou... ve zkratce: během japonské okupace Thajska (42-43). Japonci chtěli vybudovat Barmskou železnici mezi Thajskem a Burmou (415km), což bylo skoro nereálné vzhledem k terénu a horku. A tak vzali (cca, čísla se liší) 200 000 válečných zajatců, a donutili je dokončit železnici navzdory strašným podmínkám za 16 měsíců (z původního plánu 5let). Právě proto byla nazývána Železnice smrti - při budování zemřelo velké množství zajatců. Roku 45 byl potom most rozbombardován. Teď je ale obnoven, a část železnice se používá (asi 130 km). Most se proslavil knihou P.Boulle, která se inspirovala zprávami o zajatcích a následně filmem (viz dále). 

R. 2013 vznikl ještě nový film (trailer dále). Mimochodem, řeka Kwai je součástí řeky Meklong, původně se ale jmenovala jen Meklong a až nátlakem turistického ruchu tuto řást přejmenovali na "Khwae Yai" (zdroj: wiki). 



Trailer 1: Most přes řeku Kwai:Most přes řeku Kwai
Trailer 2: The Railway Man (2013): The Railway Man

Kontroverzní je most proto, protože přeživší nejsem zrovna nadšení z přívalu turistů a bagatelizace celého příběhu. V Kanchanaburi jsou ale i 2 válečné muzea a hřbitov válečných zajatců. Zajímavý je taky japonský memoriál japonským zajatcům (zdroj: thai).


Národní park Erawan 

Na výlet jsme se vydali ráno z autobusového nádraží poněkud starším autobusem :)

V Erawan parku jsme navštívili vodopády - skládaly se ze 7. "poschodí", nahoru jsme se dostali asi za hodinku. Což dost nekorelovalo s tím co nám řekli thajští známí - tedy, že potřebujeme alespoň 3 hodiny nahoru, a že je to velmi náročné :).

Na každém patře se dalo zastavit i koupat. Ve většině "jezírek" byly "pedikúrové rybičky", akorát tak třikrát větší. Pedikúra byla tedy poněkud drsnější a docela nám trvalo si na ni zvyknout :). Další zajímavosti byly i opičky, které rády kradly jídlo. Asi na pátém patře nás překvapil déšť, a tak jsme asi 30 minut strávili pod skálou :).

bambus

opička
naše nohy ožírané rybičkami :)

Friday, July 17, 2015

Jim Thompson Museum

Jim Thompson, alias hedvábný král, byl původním povoláním architekt, který vstoupil za druhé světové války do Úřadu strategických služeb. Do přímých operací se však již nestačil zapojit, na palubě letadla do Thajska ho zastihla zpráva o japonské kapitulaci. Do země tak přiletěl až dva dny po skončení války [upraveno z: Thompson]. Začal potom obchodovat s hedvábím. Osobitou podobu Thompsonovu hedvábí vtiskla voda z bangkockých vodních kanálů, která vyvolávala zvláštní chemické procesy. Fotit se uvnitř domu bohužel nesmí, tak alespoň několik fotek exteriéru: dům je postavený v thajském stylu, ale vybavení bylo "západní" - od postelí po klasickou kuchyni až po nádoby na víno, čínský porcelán, krásnou jídelnu, odpočívárnu a pracovnu...

Co krom hedvábí Jima Thompsna dělá legendou je také jeho záhadné zmizení - jednoho dnes se vydal na výlet do Malajsie, z kterého se už nikdy nevrátil (r.1967). Paní průvodkyně nám dokonce ukazovala jeho horoskopy, podle kterých bylo vše předpovězeno :). Dneska by měl něco málo přes 100 let, takže třeba ještě žije...

 Výroba hedvábí

"Podle legendy bylo tajemství výroby hedvábí objeveno před 4500 lety, když čínské princezně náhodou upadl hedvábný zámotek náhodou upadl do horkého čaje. Číňané tajemství přísně střežili a jeho vyzrazení bylo trestáno smrtí. Do Evropy se dostalo asi před 1500 lety, když ho dva mnichové propašovali v bambusových holích. Thajské hedvábí bylo považováno za méně kvalitní než čínské, vyznačovalo se však zvláštním leskem." [převzato z: Thompson]

Převážná část přírodního hedvábí se získává z výměšků housenky bource morušového. Housenka tohoto druhu se živí hlavně dubovým listím, vlákno se získává z kokonu po vylíhnutí motýla. Jeden kokon bource morušového obsahuje až 4000 metrů vlákna obaleného a navzájem slepeného sericinem (druh klihu). Sericin změkne v horké vodě, vlákna z 5-6 zámotků se spojí dohromady a při smotávání na viják se chladnoucím sericinem znovu slepují. [převzato z: wikipedia.cz]

Thursday, July 16, 2015

Staré město Bangkoku

Grand Palace (Královský palác) a Wat Phra Kaew (Chrám smaragdového Buddhy)

Do roku 1925 zde žili králové, po zákazu absolutní monarchie je ale "Grand Palace" neboli "Phra Borom Maha Ratcha Wang" je používán jen na oficiální sešlosti. Palác není až tak starý, byl dostavěný r. 1882. Palác je rozdělený na vnitřní, střední a vnější komplex. Staré město Bangkoku vlastně vůbec není tak staré, asi 200-250 let, protože se hlavním centrem stalo až po zničení Ayuthayaa Burmou. 
Královský palác
Abych řekla pravdu, ráda bych popsala, které fotky jsou odkud, ale komplex byl tak rozsáhlý, že jsem nestíhala registrovat, kde vlastně jsme :). Trochu tomu přispěl i extrémní thajský přízvuk našich průvodců... takže co se týče historie, více toho vím z wikipedie, než z výletu :). Ale - za to nás prováděl buddhistický mnich :) Sice jsem mu nerozuměla ani slovo, ale asi se mnou chtěl začít filozofickou debatu na téma "proč jsem se stala doktorkou". Vzhledem k tomu, že mi to přeložit ale nevěděla ani thajka z naší skupiny, nechali jsme to tak :).

Celý komplex chrámů a paláce: http://www.bangkok.com/attraction-temple/wat-prakaeo.htm 
Většina budov zachycuje výjevy z života Buddhy, další například Ramayanu (příběh krále Rama a únosu jeho ženy, více zde: Ramayana). Smaragdový Buddha je ve skutečnosti vyrobený z jadeitu. Je "jen" 66 cm vysoký, za to je vyhovetený z jednoho kusu drahokamu - takže drahokam to byl asi celkem velký :). Také je třikrát ročně převlékán (pouze králem) na zimu, léto a období dešťů - viz obrázek. Smaragdový Buddha sám se bohužel fotit nemůže - je to nejposvátnější Buddha Thajska. 

zima-léto-déšť
"Chrámy, jejichž názvy začínají na "Rat-, Racha (čti: rača-), Maha-", byly založeny členy královské rodiny nebo opatrují nesmírně uctívané předměty (před jménem mají často slovo Phra). Takových významných chrámů je v Thajsku kolem 180." (zdroj: wikipedia.org)

Jak poznat, které z sošek jsou lidi a které opice?
Podle bot :) Opice je nenosí. 
Zdobení v komplexu






Výjev z Ramayány - Hanuman
Výjevy z Ramayány












Wat Pho - královský chrám krále Rama I.
Další z klasických zastávek je chrám Wat Pho se svým obrovským ležícím Buddhou "Reclining Buddha" z 16. století. 46 metrů dlouhá a 15metrů široká socha Buddhy, je opravdový oříšek pro fotografy :). "Socha byla zhotovena v 19. století za vlády Ramy III z cihel překrytých lakem, sádrou a plátkovým zlatem. Chodidla jsou ozdobena perleťovými intarziemi se 108 znameními Buddhy." (zdroj: WatPho

"Thajci [chrám] stále považují za první zdejší veřejnou univerzitu. Nástěnné malby ve viharnu a v dalších budovách dokládají obrovskou šíři takových vědních oborů, jakými jsou např. zeměpis, jóga, astrologie, literatura, umění a samozřejmě i náboženství. (zdroj: WatPho

Vedle Buddhy je také 108 bronzových misek: návštěvníci, kteří vhodí minci do každé získají zvláštní buddhistické zásluhy. V praxi to vypadá tak, že si za nějakých 20 BHT koupíte misku mincí, pak po jedné hážete mince do misek, a za vámi chodí co 10 minut paní, která zase všechny misky vyprázdní :). A tak stále dokola...

 
Anatomie
Patologie


Jóga

Ayutthaya

"Starobylé město Ayutthaya, neboli Phra Nakhon Si Ayutthaya, bylo thajské hlavní město po čtyři století a je jednou z hlavních turistických atrakcí Thajska. Leží na soutoku řek Chao Phraya, Pa Sak a Lopburi. Ty jsou spojeny širokým průplavovým kanálem, který tak z centra města vytváří v podstatě ostrov. Název města pochází ze sanskrtského slova "ayodhya" (nenapadnutelný, nedobytný), což je hlavní město bájné říše a rodiště Ramy - hrdiny indického eposu Ramayana". Barmánci se několikrát pokusili o dobytí města, což se jim, na jaře roku 1767, nakonec povedlo a město bylo téměř srovnáno se zemí.

Hned první víkend jsme se rozhodli nestrávit doma, ale vyjet z Bangkoku a vydat se za původním hlavním městem Thajska. Nakonec to byl skvělý výlet, i když začátky byly těžké :).

Podle internetových instrukcí jsme si našli levný autobusový spoj. Všude psali, že stačí vystoupit na konečné metra, dostat se na autobusové nádraží a šup za 1,5 h jste v Ayutthaya. Samozřejmě, to tak lehké nebylo. Konečnou Skyline (takové jejich metro) jsme našli hned - detail byl v počtech východů. Po obou stranách stály autobusy, označené samozřejmě pouze čísly a bez jízdního řádu. A protože autobusy jezdí hlavně místní, ani angličtina nebyla velmi rozšířená. Asi 45 minut jsme tedy zkoušeli hledat autobusové nádraží, které, jak jsme později zjistili podle mapy, je vlastně úplně někde jinde :). Nevadí. Nakonec nás poslali zpět metrem na jinou zastávku, kde jsme už zvládli najít minibusy a konečně se dostat ke starobylým památkám. 

Další věc kterou psali na internetu (zajímavé, kolik různých instrukcí jsme tam našli) bylo, jak je strašně lehké si v městě půjčit kolo za směšné 1,5 eur, a všechny památky objet hezky a levně na kole. Takový byl tedy náš plán. Bohužel ale nepsal nic o tom,co dělat, když vás minibus vyhodí někde uprostřed města, nikde nic, už vůbec ne slavné turistické centrum nebo snad kola samotné :) Taky nepsali nic o tom, že se na vás okamžitě vrhnou řidiči "tuk-tuku" a začnou vám nabízet prohlídky města "za nejlepší cenu". Byli jsme už trochu otrávení z neodpovídajících informací, a tak jsme se nakonec s jedním z taxikářů - "tuktukářů" - dohodli, že nás odveze aspoň k turistickému infocentru a tam uvidíme co dále. Očividně jeho plány na snadný výdělek nedopadly, a tak nás pouze předal jiné taxikářce - ženě. Odvezla nás tedy k turistickému centru, které samozřejmě nebylo nikde blízko, ale po cestě udělala malou zastávku a začala s námi vyjednávat o ceně za kterou by nám ukázala město. Vzhledem k vzdálenosti, kterou jsme ujeli už jenom k turistickému centru jsme po zvážení usmlouvali cenu a vydali se na fascinující cestu tuk-tukem do (doslovně) neznáma. Částečně nás uklidňovalo, že je řidička žena i s jejím psíkem (ne přítulným,vyzkoušela jsem to :).

Nakonec jsme na celém okruhu strávily asi 4,5 h. Rozhodně jsme se shodli na tom, že nechápeme, jak toto jezdí lidé na kole - respektive pochybujeme, že viděli všechny chrámy a tolik památek jako my. Jízdu jsme nakonec určitě nelitovali, protože v tom horku, jsme byli ráda, že jsme výlet zvládli vůbec bez hypovolemického šoku :) 

1. Wat Yai Chai Monghkon: budhistický klášter vybudovaný 1357 za vlády krále Ramathibodi I. Klášter byl ve své době centrum vzdělávání i královských potomků.


2. Wat Maha That 
"V roce 1767 zničil tento chrám požár. V ruinách tohoto chrámu nalezneme světoznámou hlavu Buddhy, která je prorostlá kořeny stromu, který ji postupně zvedá do výše. Před lety byla z poloviny pohřbena v zemi, dnes již je několik desítek centimetrů nad zemí a stále se zvedá." (zdroj: http://www.mahalo.cz/thajsko/destinace-thajska/ayutthaya.html)



3. Wat Phra Si Sanphet: Chrám byl považován za královský klášter a ani mnichové tam neměli povolený vstup - klášter sloužil pouze na speciální královské ceremonie. Za krále Ramathibodi II. postavili obrovskou ležící sochu Buddhy, která je z 143 kg zlata a měří 16 m, opět byl ale zničen Burmskými vojsky a roztaven.




4. Wat Phu khao Thong: Klášter na Zlaté hoře (Monastery of Golden Mount) byl postavený 1395. Uvnitř je i malá svatyně, nevhodná pro klaustrofobiky :)


5. Wat Lokayasutharma: 37 m dlouhý, 8 m vysoký ležící Buddha "Reclining Buddha"


6. Wat Chaiwatthanaram: postaven 1630 jako memoriál královské matce, v Khmerském stylu, který byl v té době populární. "The big "Prang Prathan" that stands in the centre symbolizes the mountain Meru, which consists the central axis of the traditional world. Around it lie the four continents (the four small Prangs) that swim in the four directions in the world sea. On one of the continents, the Chomphutawip, the humans live." (zdroj: wikipedia.com)



PS: Ostatní fotky jsou na facebooku, z důvodu OCD a neschopnosti tohoto blogu publikovat fotky tak jak chci já :)