Sunday, March 9, 2014

Jak se ztratit v Istanbulu

Abyste věděli, ztratit se v Istanbulu není vůbec žádný problém - vážně. Mně osobně to jde dost dobře. Třeba dneska ráno jsem sedla na špatný autobus a dojela neznámo kam :). Nutno říci, že to bylo stále u Marmarského moře, takže aspoň jsem věděla, že jsem v Evropě.

Rychlokurz turecké orientace asi neexistuje. Ale i tak mám pár tipů, které jsem za ty dva týdny vypozorovala při cestách do školy:
- Autobusy mění trasy. Často. Nevyzpytatelně (minimálně pro Evropana). Hlavně ty noční teda.
- Autobusy nemají vždycky protilehlé zastávky. A když už mají, tak ne vždycky se jmenují stejně. Například moje zastávka do školy se jmenuje Kasimpasa. Ale ta, na kterou přijedu, Deniz Hastanesi. Jsou naproti sobě. Ale autobusy v směru Deniz Hastanesi jezdí o dost frekventovaněji. Zatím jsem nezjistila proč :).
- Nemá smysl čekat na konkrétní autobus. Prostě se smiřte s tím, že si musíme zjistit směr, a že pravděpodobně tak dojedete tam, kam potřebujete. Nebo taky ne. 
- Autobusy tady často mají stejná čísla, ale jiná písmena a naopak. A stejná čísla s jinými písmeny jezdí po jiných trasách, jak jinak. Takže třeba EM1 i EM2 jezdí na Eminonu, ale jen jeden z nich jezdí zpět. A například 54HS a 54T mají jiné trasy.
- Sice existuje centrální webová stránka, kde by se měly dát zjistit všechny trasy...ale nespoléhala bych na to :D. Věřte mi, naivně jsem to zkoušela. (www.iett.gov.tr) 

Další fascinující věc na dopravě je ta, že je strašně drahá. Na autobusy musíte mít kartu, kterou si nejdřív musíte jít zařídit. Udělají ji většinou na počkání, i tak je to pro turisty asi zvláštní, aspoň pro mě by bylo. Já jsem ji zařizovat musela tak jako tak, protože jsem chtěla studentskou slevu. Lístky tady neexistují. A žetony sice ještě fungují, ale už pomalu mizí. Takže Istanbulkart je správnou možností. Jedna jízda ve většinou libovolném dopravních prostředku vyjde na cca 9 Kč (se studentskou slevou). To se sice zdá v pohodě, ale 9 Kč platíte pokaždé, když nastoupíte do nějakého dopravního prostředku.  

Tak to bychom měli autobusy. Aby to ale nebylo tak jednoduché, existuje v Istanbulu několik dalších druhů dopravních prostředků. Máme zde tramvaje, metro, autobusy, dvoupatrové autobusy (ty se platí zvlášť), dolmuse (malé busy, které se taky platí zvlášť), speciální zelené autobusy (které nevím, jak se jmenují a taky se platí zvlášť), taxíky (relativně levné, kolem 4 eur po základních vzdálenostech v centru) a lodě. A navíc ještě dva speciální: 
  • Tünel: "krátká linka metra. Je to podzemní lanová dráha, má pouze dvě stanice a dlouhá je celkem 573 m" (wiki). Proč existuje? Nejsem si jistá, ale má to něco společného s historií a převýšením cca 60m. 
  • Funicular: další dvou-stanicová linka podzemního metra. K čemu je, si nejsem úplně jistá. 
Na začátku je to všechno dost matoucí a ani nevíte, proč všechny ty linky existují :). Taky máte stále kinetózu a pokud stihnete autobus během špičky - tak co 3 metry/min - malý hysterický záchvat :) Takže..dopravě zdar! 


Doporučuji tuto stránku na základní orientaci: http://mapa-metra.cz/istanbul/






No comments: